Nová Kia Picanto

Nová Kia Picanto

Kia sa zlepšila. To je fakt. Bojuje o klientov nielen nízkou cenou, ale aj veľmi vysokou kvalitou svojich produktov. Nedávno na trh vstúpil model Picanto.

Začneme nezvyčajne, analýzou cien. Záleží nám, na mestskom vozidle lebo na tieto účely si kupujeme autá tejto veľkosti. Ak áno - stačí nám 69-konný motor 1,0. Viac komfortu ponúka päť dverí, a tak sa pozrieme na túto voľbu. A tak najlacnejší päťdverový Picanto môžeme mať už od 8 990 eur. Ale my sme dostali na testovanie model z najširšej verzie: XL. Jeho cena je stále veľmi atraktívná (13 200 eur), a mame auto s vybavením, ktorého sa nezahanby ani kompakt klimatizácia, denné LED svetlá, dobrý audio systém s USB a AUX, a ovládacie prvky na volante a kožené čalúnenie volantu a radiacej páky. To je veľmi dobrá ponuka.

Exteriér vyzerá optimisticky. Z predu je Kia pekná. Ak zapnete denné LED svetla je tiež trochu agresívná, čo vzhľadom k výkonu motora môže byť klamné. Krása zo zadu je vec diskusie. Avšak, široké zadné dvere a príslušné prahové nakladanie, spôsobujú že prístup do kufra je veľmi dobrý.

Interiér Picanto prekvapuje. Bol navrhnutý s veľkou graciou. Volant s dvoma ramenami, nie je časté riešenie, ale vyzerá dobre. Stredová konzola je veľmi čitateľná. Na samom spodku máme schránku, ktorá môže byť použitá ako držiak nápojov, vyššie zapaľovač, 12V zásuvka a zásuvka pre pripojenie USB flash disk, iPod alebo iné externé zariadenie. Na vrchole je ovládací panel ventilácie a audio systému. S týmto sme sa už stretli v modeli Sorento a už tam je vidno že môže to byť urobené funkčne! Ovládanie volantu nepredstavuje žiadne problémy. Bohužiaľ, so Sorento preniesli do Picanto tiež vadu - v podobe ovládania palubného počítača. Neustále pri zmenie funkcie - je potrebné stlačiť tlačidlo umiestnené pri "hodinách". Je to v Kórei naozaj menej náročné ako v Európe? Okrem toho však, nemáme žiadne námietky na funkčnosť interiéru malého Kia.

Ako Picanto jazdí? Najlepšie adjektívum definovať to, je "mestsko". Auto je pohodlné, dobre sa vysporiada s nerovnosťami, oveľa lepšie, ako ukazujú jeho rozmery. Z hľadiska rýchlosti typickej pre mestskú oblasť motor zvláda dobre. Pri predbiehaní, bohužiaľ chýba sila, ale koniec koncov toto auto nie bolo vytvorené na to.

Picanto nie je športové vozidlo. V meste funguje veľmi dobre, spotrebuje veľmi málo paliva, v najbohatšej verzii naozaj nechýba mu nič. Stojí, rovnako ako Kia!


Text: Sebastan Chrobak, Foto: Michał Adamowski


Najmenšie autá všeobecne nepatria medzi najkrajšie. Samozrejme existujú výnimky, ale nová Kia Picanto do nich nepatri. Ako obvykle, výrobca ponúka skvelú cenu a záruku, ale je to všetko? Nie. Kia pomocou svojho najmenšieho auta, nastavuje novú úroveň kvality a vybavenia interiérov. To nie je všetko, ako na auto predajcu alebo dodávateľa pizzy Picanto má veľmi dobré jazdné vlastnosti. Ak by som bol nútený kúpiť lacné mestské vozidlo nové "Pikaczento" by určite bolo v popredí.


Zbigniew Sieczka

Galéria fotografií

Newsroom